چرا سایت را برای گوگل بهینه کنیم؟

چرا سایت را برای گوگل بهینه کنیم؟+اطلاعات مفیدی راجب بهینه سازی

چرا سایت را برای گوگل بهینه کنیم؟چرا سایت را برای گوگل بهینه کنیم؟

هر سایتی که بخواهد به موفقیت دست پیدا کند به بازدیدکننده نیاز دارد و یکی از بهترین رو شهای جذب بازدیدکننده باکیفیت، هدایت افرادی است که خودشان به دنبال مطالب سایتمان هستند و در گوگل به جستجو می پردازند. حالا چرا در مباحث بهینه سازی سایت بیشتر درباره گوگل صحبت می کنیم؟ زیرا تعداد جستجوهایی که در گوگل انجام می شود بیشتر

از ۶ برابر مجموع تمامی جستجوهایی است که در موتورهای جستجوی دیگر مانند یاهو و … انجام می شود.

نکته دیگر این است که اصول بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو تقریبا مشابه هستند، بنابرین اگر سایت را برای گوگل بهینه کنید، معمولا در موتورهای جستجوی دیگر نیز رتبه خوبی خواهد داشت.

 

اگر جلسه قبلی را مطالعه نکردید پیشنهاد میکنم که در ابتدا جلسه قبلی را که مرتبط با این جلسه می باشد با کلیک کردن بر روی همین نوشته مطالعه فرمایید

 

نتایج طبیعی و نتایج تبلیغاتی گوگل

همانطور که می دانید برای دیده شدن در اولین نتایج جستجوی گوگل دو راه وجود دارد. یک راه پرداخت مبلغی به گوگل برای نمایش تبلیغ شما در ستون سمت راست نتایج جستجو و یا در بین مطالب جستجو شده ولی با تفاوتی که کنار ادرس سایت یک علامت به شکل حروف لاتین AD نمایش داده می شود. گوگل سیستم تبلیغاتی پیشرفته ای دارد که Adwords نام دارد و درآمد اصلی گوگل از این راه است. شما می توانید متن تبلیغاتی کوتاهی تعریف کنید و هرگاه کسی واژه موردنظر شما را جستجو کرد، تبلیغ شما را ببیند.

راه دیگر قرار گرفتن در اولین نتایج طبیعی گوگل است. برای این کار لازم نیست پولی بپردازید و باید بر بهینه سازی سایت کار کنید. نتایج طبیعی همان نتایج جستجو هستند که در ستون سمت چپ گوگل نمایش داده می شوند و هر روز با آنها سروکار داریم. ولی موضوع مهم آن است که اهمیت این دو مکان یعنی نتایج طبیعی و نتایج تبلیغاتی یکسان نیست. طبق بررسی هایی که در سال ۲۰۱۰ توسط یک شرکت معروف آمریکایی انجام شده، کمتر از ۵ درصد جستجوگران بر نتایج تبلیغاتی کلیک می کنند، ولی حدود ۴۵ درصد آنها بر اولین نتیجه جستجوی طبیعی گوگل کلیک می کنند. پس اگر در کلیدواژه موردنظر اولین نتیجه جستجوی گوگل باشیم از هر ۱۰۰ جستجوگر ۴۵ نفر وارد سایت ما خواهند شد، درحالی که حداکثر ۵ نفر از طریق لینکهای تبلیغاتی وارد سایت می شوند. ترافیک ایجاد شده از نتایج طبیعی، ۹ برابر ترافیک حاصل از تبلیغ در گوگل است و همین موضوع اهمیت و ارزش بهینه سازی سایت را نشان می دهد. یکبار دیگر تکرار می کنیم ترافیک ایجاد شده از نتایج طبیعی رایگان است!

 

بهینه سازی سایت شامل چه کارهایی است؟

بهینه سازی سایت به دو بخش عمده تقسیم می شود.

۱. تغییرات داخل سایت یا بهینه سازی صفحات سایت

۲. بهینه سازی در خارج از سایت

 

بهینه سازی صفحات سایت همان ایجاد تغییرات در محتویات و کد صفحات و کلا تمام تغییراتی است که در سایتمان انجام می دهیم.

بهینه سازی خارج از سایت با ایجاد لینکهای باارزش از سایتهای دیگر به سایت ما و چند کار دیگر انجام می شود که خود مبحث بسیار گسترده ای است. حال شاید این سوال پیش بیاید که کدام مهمتر است؟ اگر در مورد ایران صحبت کنیم، بسیاری از و بسایت ها به طور حرفه ای بر بهینه سازی سایتشان کار نمی کنند و در بسیاری از کلیدواژ هها رقابت خیلی تنگاتگ نیست. اولین گام بهینه سازی، کار بر صفحات سایت است. وقتی صفحات سایت را به اندازه کافی بهبود ببخشیم معمولا تغییر قابل توجهی در رتبه سایت ما ایجاد می شود و حتی شاید در اولین نتایج گوگل قرار بگیریم. سپس می توانیم به بهینه سازی در خارج از سایت یا همان لینک سازی بپردازیم. البته در بهینه سازی حرفه ای حتما باید بر روی دو مورد کار کنیم.

 

انتخاب کلیدواژه مناسب

اولین و مهم ترین قدم در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو انتخاب کلیدواژه های مناسب است. البته شاید بهتر باشد برای شروع بر یک کلیدواژه تمرکز کنیم و سپس تعداد کلیدواژ هها را افزایش دهیم. بدترین اتفاق ممکن در بهینه سازی سایت آن است که سایتتان برای یک کلیدواژه نامناسب بهینه شده باشد. فرض کنید بوتیک جدیدی راه اندازی کرده اید و میخواهید که اجناستان را در سایتی به صورت فروشگاه قرار دهید و به فروش برسانید و نام این بوتیک  (( بویتک مهرداد ))است. اگر سایت خود را برای کلیدواژه (( بویتک مهرداد )) بهینه کنید این کار احتمالا هیچ تاثیری در افزایش ترافیک سایت نخواهد داشت، زیرا در ماه شاید یک نفر هم این کلیدواژه را جستجو نکند. البته اگر بعدها که بوتیک خیلی معروف شد شاید این کلیدواژه مناسب باشد.

برای انتخاب کلیدواژه مناسب می توانیم خود را جای کاربر اینترنتی قرار دهیم و سپس فکر کنیم که اگر به دنبال محصولات و خدمات سایتمان بودیم کدام کلیدواژه ها را جستجو می کردیم. بهتر است کلیدواژ هها را دقیق تر و محدودتر کنیم. مثلا اگر کار شرکت ما طراحی سایت است و در تهران فعالیت می کنیم شاید در ابتدای کار کلیدواژه «طراحی سایت تهران » کلیدواژ های بهتر از «طراحی سایت » باشد.

پس از انتخاب و فهرست کردن کلیدواژه های مناسب، قدم بعدی آن است که دریابیم کدام کلیدواژ هها بیشتر جستجو می شوند. شرکت گوگل برای اینکار ابزار رایگان و قدرتمندی را در اختیارمان قرار می دهد. کافی است در گوگل کلمات keyword tool را جستجو کنیم و اولین نتیجه جستجو را انتخاب کنیم. در اینصورت به صفحه ای از گوگل دسترسی پیدا می کنیم که می توان با تایپ کلیدواژه موردنظر، تعداد جستجوهای انجام شده در ماه رامشاهده کرد. همچنین گوگل کلیدواژ ههای مرتبط را پیشنهاد می کند. البته ابزار کلیدواژه گوگل اطلاعات بسیار کاملی در اختیار شما قرار می دهد، مثلا میزان رقابت بر سر کلیدواژه موردنظر، تعداد جستجوها از منطقه دلخواه و تعداد جستجوهای انجام شده در ماه های قبل بخشی از این اطلاعات است.

با استفاده از این ابزار می توانیم کلیدواژه های خیلی بهتری را انتخاب کنیم. اگر واقع بین باشیم در بهترین حالت ممکن که قرار گرفتن در اولین نتیجه جستجو است، شاید یک سوم جستجوها به سایت ما ختم شود. مثلا اگر کلیدواژه انتخابی ما در ماه ۱۰۰۰ بار جستجو می شود، در حالت رویایی شاید حدود ۳۰۰ بازدیدکننده ایجاد شود که عدد بسیار کمی است. بنابرین احتمالا چنین کلیدواژه ای ارزش بهینه سازی ندارد و بهتر است به دنبال واژه های دیگری باشیم که در ماه حداقل چند ده هزار بار جستجو می شوند.

برای یافتن بهترین کلیدواژه های ممکن باید از مشتریانی که در بازار هدف قرار دارند شناخت کافی داشته باشیم و با علاقه مندی ها و مشکلات آنها به اندازه کافی آشنا باشیم. همچنین بهتر است کار را با کلیدواژه هایی شروع کنیم که رقابت شدیدی بر آنها وجود ندارد. بهینه کردن سایت برای کلیدواژه های مرکب که شامل چندین واژه هستند معمولا آسان تر است زیرا وارد رقابت با افراد کمتری می شویم.

پس از انتخاب کلیدواژه های موردنظر باید این کلیدواژه ها را در سایت اعمال کنیم.

 

امیدوارم این مطالب نیز برای شما مفید باشد

شاد پیروز و موفق باشد

ما با شما هستیم تا انتهای راه…

 

کانال تلگرام ما و همچنین ارتباط مستقیم با مدیر سایت : 

https://telegram.me/amozeshgah321

3 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *